Skip Navigation LinksNews
List All News Articles

The Results of Drawing Competition on "City-Child-Traffic: Together for a Safe Transportation" Has Been Announced! (available in Turkish only)

The Results of Drawing Competition on "City-Child-Traffic: Together for a Safe Transportation" Has Been Announced! (available in Turkish only)
Published Date: Monday, 7 January 2019

DAÜ KENt-AG’nin KKTC MEKB onayı ile düzenlemiş olduğu ‘Kent-Çocuk-Trafik: Güvenli Ulaşım İçin El Ele!’ konulu resim yarışması sonuçlandı

Doğu Akdeniz Üniversitesi ‘nin (DAÜ) sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi ‘nin (DAÜ KENT-AG) Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı onayı ile düzenlediği  ‘Kent-Çocuk-Trafik: Güvenli Ulaşım İçin El Ele!’ başlıklı ilkokul öğrencilerine yönelik resim yarışmasına KKTC  genelindeki okullardan büyük ilgi oldu.   Trafik kazalarında kaybettiğimiz çoçuklarımızın ve gençlerimizin anısına düzenlenen resim yarışması kentlerdeki trafik güvenliği konusuna odaklanarak bu konuda farkındalığı artırmayı hedefliyordu.  Günümüzde toplumumuzun en önemli çevre sorunlarından biri haline gelen trafik konusuna vurgu yaparak, güvenli ulaşımın önemine dikkat çekmeyi amaçlayan yarışmaya ülke genelinde 19 okuldan toplamda 1170 öğrenci katıldı. Ağırdağ Dağyolu İlkokulu , Alayköy İlkokulu , Aydınköy ilkokulu,  Değirmenlik İlkokulu ,  Dipkarpaz İlkokulu , Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu , Doğa International Schools, Girne,  Şehit Doğan Ahmet İlkokulu , Girne American Elementary School , Gönyeli İlkokulu, Karşıyaka Merkez İlkokulu,  Şehit Yalçın İlkokulu, Kurtuluş İlkokulu, Lapta İlkokulu, Mormenekşe İlkokulu, TED Koleji , Yakın Doğu İlkokulu, Yeniboğaziçi İlkokulu ve  Zümrütköy İlkokulu’ndan yarışmaya katılan öğrencilerin eserleri 7 Ocak 2019, Pazartesi günü , DAÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Mukaddes Polay, DAÜ KENT-AG Merkezi Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Nevter Zafer Cömert, DAÜ KENT-AG Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr. Müge Riza, Sanatçı Zehra Şonya, Sanatçı Nilgün Güney, Sanatçı ve Resim Öğretmeni Simge Uygur ‘dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi.  Sonuçlar aşağıdaki gibi belirlendi. 

• Birincilik Ödülü:    Meryem Göğebakan (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

• İkincilik Ödülü:  Nilsu Sibel Akansoy (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

• Üçüncülük Ödülü:  Enes Akkuş (Karşıyaka Merkez İlkokulu)

• Üçüncülük Ödülü:  Berk Kavazlar (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

• 1.Eşdeğer Mansiyon : Nesil  Göçener  (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

• 2.Eşdeğer Mansiyon: Nurten Açelya Yardımcı (Yakın Doğu İlkokulu)

• 3.Eşdeğer Mansiyon:  Arda Turan Kaya (Yeniboğaziçi İlkokulu)

• 3.Eşdeğer Mansiyon:  Hayrun Nisa İkinci (Yeniboğaziçi İlkokulu)

Ödüller, 17 Ocak 2019, Pazartesi  günü 10:00-12:00 saatleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde (Lefkoşa) yapılan törende sahiplerini buldu.  Bu etkinlikte ödül alan eserler yanında en iyi 100 resimde kısa süreli sergilendi.  Ayni sergi ‘TRAFİK HAFTASI’ olarak kutlanan 7-13 Mayıs 2019 tarihleri arasında ise DAÜ Mimarlık Fakültesi’nde sergilenecek.  


The finalists of the painting competition entitled ‘City, Traffic & Children: Working Together for Safer Transportation’ organized by the Urban Research and Development Center (EMU) & TRNC Ministry of Education and Culture have been announced! 

Aiming to contribute towards social responsibility projects promoted by the Eastern Mediterranean University, the EMU Urban Research and Development Center has organized a painting exhibition in tribute to young lives lost in traffic accidents in Northern Cyprus. The competition was targeted towards   3rd, 4th and 5th grade students of state and private elementary schools in the TRNC and focused on raising awareness towards traffic safety in cities. The competition aimed to increase societal consciousness towards road safety, as one of the rising environmental problems of our society. 

The competition attracted 1170 entries from 19 different schools, namely Ağırdağ Dağyolu , Alayköy , Aydınköy,  Değirmenlik,  Dipkarpaz, Doğu Akdeniz Doğa , Şehit Doğan Ahmet , Girne American, Gönyeli , Karşıyaka Merkez,  Şehit Yalçın, Kurtuluş, Lapta, Mormenekşe ,Yakın Doğu, Yeniboğaziçi,  and  Zümrütköy  elementary schools as well TED College and Doğa International Schools, Girne.  

The competition jury consisted of eminent artists and teachers , namely, Prof.Dr. Mukaddes Polay, Department of Architecture, EMU,  Asst.Prof.Dr. Nevter Zafer Cömert, Vice President of EMU Urban Research and Development Center,  Asst.Prof.Dr. Müge Riza, Executive Board Member of EMU Urban Research and Development Center,  artists  Nilgün Güney, Zehra Şonya  and Simge Uygur.  The valuable Jurors met on the 7th of January at EMMA Art Center, Lefkoşa  and  voted for the first prize, second prize, 2 third prices and four honorable mentions amongst 1170 entries.  The winners were announced as:

• First Prize:  Meryem Göğebakan (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)

• Second Prize:  Nilsu Sibel Akansoy (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)

• Third Prize:  Enes Akkuş (Karşıyaka Merkez Elementary School)

• Third Prize:  Berk Kavazlar (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)

• 1st Honorable Mention : Nesil  Göçener  (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)

• 2nd Honorable Mention: Nurten Açelya Yardımcı (Yakın Doğu Elementary School) 

• 3rd Honorable Mention:  Arda Turan Kaya (Yeniboğaziçi Elementary School)

• 3rd Honorable Mention:  Hayrun Nisa İkinci (Yeniboğaziçi Elementary School)

The winning participants were delivered their awards in a ceremony held on the 17th of January 2019, Thursday at Ataturk Cultural Center, Lefkosa where the award winning paintings  as well as  best 100 selections were exhibited.   The second display of the event will be at EMU Department of Architecture at the annual ‘Traffic Week’ in between 7-13 May 2019.



Birincilik Ödülü: Meryem Göğebakan (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

First Prize:  Meryem Göğebakan (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)



İkincilik Ödülü:  Nilsu Sibel Akansoy (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

Second Prize:  Nilsu Sibel Akansoy (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)



Üçüncülük Ödülü:  Enes Akkuş (Karşıyaka Merkez İlkokulu)

Third Prize:  Enes Akkuş (Karşıyaka Merkez Elementary School)



Üçüncülük Ödülü:  Berk Kavazlar (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

Third Prize:  Berk Kavazlar (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)



1.Eşdeğer Mansiyon: Nesil Göçener (Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu)

1st Honorable Mention: Nesil  Göçener  (Doğu Akdeniz Doğa Elementary School)



2.Eşdeğer Mansiyon: Nurten Açelya Yardımcı (Yakın Doğu İlkokulu)

2nd Honorable Mention: Nurten Açelya Yardımcı (Yakın Doğu Elementary School) 



3.Eşdeğer Mansiyon:  Arda Turan Kaya (Yeniboğaziçi İlkokulu)

3rd Honorable Mention:  Arda Turan Kaya (Yeniboğaziçi Elementary School)



3.Eşdeğer Mansiyon:  Hayrun Nisa İkinci (Yeniboğaziçi İlkokulu)

3rd Honorable Mention:  Hayrun Nisa İkinci (Yeniboğaziçi Elementary School)


News